Συνδεθείτε μαζί μας

Νέα

Ο Silas Speckmann είναι ένα ανερχόμενο αστέρι του Beach Handball

Ο Silas Speckmann, ένας 18χρονος από την ολλανδική επαρχία Overijssel, είναι ένας άνθρωπος με πολλά ταλέντα. Αυτή τη στιγμή ισορροπεί ανάμεσα σε μια δουλειά στη γερμανική εισαγγελία και μια ενεργή καριέρα στο beach handball, με θέσεις τόσο στην εθνική ομάδα της Ολλανδίας όσο και στην HSG Nordhorn-Lingen, στη γερμανική Bundesliga.

Ο Speckmann παίζει beach handball από τότε που η μητέρα του είδε μια διαφήμιση για την εθνική ομάδα U16 της Ολλανδίας όταν ήταν 12 ετών. Δοκίμασε από καπρίτσιο και δύο εβδομάδες αργότερα έμαθε ότι είχε κερδίσει μια θέση. Τώρα είναι ένα ανερχόμενο αστέρι μέσα στο άθλημα.

Πριν μετακομίσει στο Nordhorn της Γερμανίας, ο Speckmann έπαιξε για την Hiekka Hauska στην Ολλανδία και ήταν μέλος της εθνικής ομάδας νέων ανδρών της Ολλανδίας. Κατέλαβαν θέση στην πρώτη πεντάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Handball 2019 στην Πολωνία, όπου ο Speckmann αναδείχθηκε MVP.

Στο τουρνουά Albert Mulder 2020, στο Borne, η ομάδα του κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία Α και 2nd στους άνδρες. Αυτή η νίκη ήταν ιδιαίτερα κοντά στην καρδιά του, επειδή το τουρνουά πήρε το όνομα του παππού του.

Ο Speckmann είναι τώρα μέλος της ολλανδικής εθνικής ομάδας χάντμπολ μπιτς ανδρών. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2021 στη Βουλγαρία, η Ολλανδία κατέλαβε τη 13η θέση.th συνολικά, την καλύτερη επίδοσή τους στο Euro μέχρι σήμερα. Ένα από τα πολλά γκολ του, μια ακροβατική πιρουέτα, ανακηρύχθηκε το καλύτερο του τουρνουά.

Ο Σπέκμαν είναι αισιόδοξος για το μέλλον της Ολλανδίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Handball και ελπίζει ότι τελικά θα βρεθεί στην πρώτη πεντάδα. Λέει: "Βιώνουμε ήδη πολλά και αποκτούμε εμπειρίες. Αν έρθουν κι άλλα καλά παιδιά μαζί μας, μπορούμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας".