Συνδεθείτε μαζί μας

Νέα

Η IFES Fly Summer κρατάει τον τίτλο στις γυναίκες, η Sol de Mayo στους άνδρες στο Κύπελλο Αργεντινής 2022

Το Argentine Beach Handball Circuit ολοκλήρωσε τη σεζόν 2022 τον Φεβρουάριο, ολοκληρώνοντας άλλη μια σπουδαία χρονιά ανταγωνιστικού παιχνιδιού με το τρίτο ετήσιο Argentina Cup, που διεξήχθη στο Puerto Madryn, Chubut από τις 24 Φεβρουαρίουth– 27th

Ήταν ένα πολυάσχολο τετραήμερο, με 74 αγώνες από 26 ομάδες από τέσσερις επαρχίες. Και στις δύο κατηγορίες, 14 ομάδες είχαν προκριθεί από το κύκλωμα και 13 έφτασαν στη διοργάνωση.

Στο τουρνουά των ανδρών, η Sol de Mayo, από το Río Negro, κατέκτησε το πρώτο της εθνικό πρωτάθλημα μετά από έναν αποφασιστικό αγώνα με 2:0 εναντίον της Club Atlético Unión Argentina. Απέκλεισαν τους πρωταθλητές IFES Fly Summer, οι οποίοι κατέλαβαν την τέταρτη θέση μετά την ήττα τους με 1:2 από τη Vilo στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Στο τουρνουά γυναικών, η IFES Fly Summer, από τη Neuquén, διατήρησε τον τίτλο της, κατακτώντας το πρωτάθλημα για τρίτη συνεχόμενη χρονιά μετά τη νίκη της επί της Municipalidad de Avellaned με 2:0 με χρυσό γκολ. Η Arena Madryn κατέλαβε την τρίτη θέση στο βάθρο μετά από έναν αγώνα με 2:1 εναντίον της Goliat.

Και στα δύο τουρνουά, η νικήτρια ομάδα είχε επίσης τον πρώτο σκόρερ - η Gisella Bonomi από το IFES Fly Summer σημείωσε 64 πόντους κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης, ενώ ο Santino Sposito ήταν ο κορυφαίος άνδρας παίκτης με 75 πόντους.

Για πρώτη φορά, το Κύπελλο Αργεντινής ήταν επίσης προκριματικός αγώνας για το Πρωτάθλημα Beach Handball της Νότιας και Κεντρικής Αμερικής, με τις πέντε πρώτες ομάδες από κάθε κατηγορία να συνεχίζουν για να αγωνιστούν εναντίον ομάδων από την Παραγουάη, την Ουρουγουάη και τη Βραζιλία στη διεθνή διοργάνωση, η οποία πραγματοποιήθηκε από την 1η Μαρτίουst -3rd  στην ίδια πόλη.

Ο Gonzalo Vieyra, ο αρχηγός της εθνικής ομάδας της Αργεντινής, πιστεύει ότι αυτό θα διευρύνει περαιτέρω την εμβέλεια του τουρνουά στη χώρα. Το Argentine Beach Handball Circuit και το Argentina Cup έχουν ήδη αυξήσει το προφίλ του αθλήματος στην Αργεντινή και έχουν συμβάλει στην αλματώδη άνοδο της δημοτικότητάς του μεταξύ των Αργεντινών. Από τότε που ξεκίνησε το κύκλωμα πριν από τρία χρόνια, έχει φέρει νέους οπαδούς στο beach handball και έχει δώσει στους παίκτες και τους προπονητές την ευκαιρία να βελτιώσουν τις ικανότητές τους.

"Για όλους μας, αυτού του είδους το τουρνουά είναι πολύ σημαντικό. Πρέπει να αναπτυχθεί ο εσωτερικός ανταγωνισμός και να επεκταθεί η δομή του beach handball σε όλη τη χώρα", δήλωσε ο Vieyra.
Οι διοργανωτές ελπίζουν ότι η διοργάνωση θα συνεχίσει να αυξάνεται τα επόμενα χρόνια, καθιστώντας το ανταγωνιστικό beach handball προσιτό σε ακόμη περισσότερους Αργεντινούς. Ο Juan De Arma, Εθνικός Διευθυντής Beach Handball της χώρας δήλωσε : "Ο κύριος στόχος μας είναι κάθε επαρχιακή ομοσπονδία να έχει το δικό της τουρνουά beach handball, όσο μικρό και αν είναι".